ד"ר עמיר תומר

איך הכל התחיל?

הורי, חנה וזכריה (סרצ'יק), נפגשו במחנה הכשרה של "השומר הצעיר" בפולין, לאחר שעזבו איש-איש את ביתו, ועלו ארצה בשנים 1934-1935 כחלוצים במסגרת גרעין "לשחרור" (שהפך ברבות הימים לקיבוץ "רמת השופט"). לאחר כשנה הם עזבו את הקיבוץ, עם אחי הבכור יורם שנולד ב-1937, ובשנת 1942 עברו לנהריה, בה נולדה אחותי תלמה, בשנת 1943. עשר שנים לאחר מכן, ב-22 במאי 1953, נולדתי אני. למדתי בית הספר היסודי "וייצמן" ובתיכון העיוני בנהריה, שרתתי בצבא ולאחר השחרור הלכתי ללמוד בפקולטה למדעי המחשב בטכניון. בין לבין נישאתי לדליה, אותה היכרתי עוד בתיכון. בננו נועם נולד בנהריה בשנת 1983, ואת בתנו, נוגה, שנולדה בגואטמלה בשנת 1996, אימצנו כשהיתה בת 7 חודשים.

הגלגול הראשון – מהנדס תוכנה

בפקולטה למדעי המחשב בטכניון השלמתי ברצף את התואר הראשון ואת התואר השני, ואז התקבלתי לעבודה ברפאל – אז יחידת סמך של משרד הבטחון וכיום חברה ממשלתית משגשגת העוסקת בפיתוח מתקדם של מערכות הגנה. במהלך למעלה מ-25 שנים העניק לי הארגון הנפלא הזה הזדמנויות אין-ספור לעסוק במגוון נושאים הקשורים בהנדסה, בניהול ובאיכות. ועוד יותר מכך: החברה העניקה לי מלגת לימודים לתואר שלישי בחו"ל ובין השנים 1989 ו-1992 התגוררנו בלונדון, תוך שאני משלים את לימודי התואר השלישי במדעי המיחשוב באימפריאל קולג'. חזרתי לרפאל והמשכתי לעסוק במגוון תפקידים, עד שתשוקתי האקדמית גברה על תשוקתי התעשייתית, ובשנת 2009 פרשתי פרישה מוקדמת מרפאל ועברתי לאקדמיה.

הגלגול השני – פרופסור להנדסת תוכנה ומערכות

תמיד היתה בי משיכה גדולה להוראה, אותה מימשתי כבר מגיל צעיר, וזמן קצר לאחר חזרתי מלימודי הדוקטורט הצלחתי להשתלב כמרצה מן החוץ במחלקה למדעי המחשב בטכניון. במקביל לעבודתי ברפאל הקדשתי לא מעט זמן גם להוראה אקדמית ולהדרכה תעשייתית במוסדות ובחברות שונות. אבל גולת הכותרת הגיעה בצורת הצעה נדיבה של המכללה האקדמית כנרת, בעמק הירדן, להקים מחלקה חדשה להנדסת תוכנה ולעמוד בראשה. הרמתי את הכפפה, אך המשימה לא היתה קלה כלל. למרות זאת, לאחר כ-10 שנים של עבודה מאומצת ומאבקים בלתי מתפשרים קיבלה המחלקה הסמכה קבועה, מטעם המועצה להשכלה גבוהה, להענקת תואר ראשון, ויכולתי להרשות לעצמי, בסיפוק רב, לפרוש לגמלאות. לימדתי במקומות רבים וניהלתי תוכניות אקדמיות ומקצועיות. במהלך גלגול זה פיתחתי שיטות וגישות להנדסת מערכות עתירות תוכנה, ומעט מהחומר שנוצר בתקופה זו נמצא בדף הנדסת תוכנה ומערכות.

הגלגול השלישי – יוצר

מאז ומתמיד חשתי שיש בי תשוקה ויכולת כתיבה, אולם לא מצאתי את האומץ לעשות זאת. בשנת 2000 הצטרפתי לפורום אינטרנטי בשם "בסימן כתיבה", ולאחר מכן לפורום "שונרא" ומאז היה קשה לעצור את המעיין שנפרץ והחלו לנבוע ממנו שירים וסיפורים קצרים. כל זה נדחק למגירה בשני הגלגולים הקודמים, ולכן כעת, עם פרישתי הרשמית לגמלאות, החלטתי להתנתק מהעניינים הגשמיים בהם עסקתי בשני גלגולי הקודמים ולהתמסר לשירה, לפרוזה ואף למוסיקה. בספטמבר 2021 יצא לאור ספר שירי הראשון "מעצב אהבות". בשיתוף עם המלחין והמפיק ניר בכר יצרנו קליפים של שירים שאני כתבתי. הקליפים רוכזו בפלייליסט ב-YouTube בשם שירים שנוגעים בלב ותוכלו לצפות בהם דרך הדף בעל שם זה.

במהלך חיי עשיתי דברים רבים ומגוונים – לא את כולם ניתן היה לתאר בדף הקצר הזה. מי שבכל זאת מעוניין בפרטים יוכל למצוא את קורות החיים הרשמיים שלי כאן.